Переміщення товарів через митний кордон РФ під виглядом товарів не для комерційних цілей
Стаття 275 Митного кодексу Російської Федерації передбачає відповідальність за переміщення фізичними особами через митний кордон Російської Федерації товарів, призначених для ведення виробничої або іншої комерційної діяльності, під виглядом товарів не для комерційних цілей.
Відповідно до даної статті суб'єктами відповідальності можуть бути тільки фізичні особи.
Переміщення товарів фізичними особами регулюється Митним кодексом Російської Федерації, постановою Уряду Російської Федерації від 18 липня 1996 року № 808 «Про порядок переміщення фізичними особами через митний кордон Російської Федерації товарів, не призначених для виробничої або іншої комерційної діяльності». Загальні правила переміщення товарів фізичними особами через митний кордон Російської Федерації затверджені наказом ГТК Росії від 15 серпня 1994 року № 408, загальними правилами переміщення через митний кордон Російської Федерації транспортних засобів фізичними особами затверджені наказом ГТК Росії від 15 серпня 1994 року № 416.
Фізичні особи можуть переміщати через митний кордон Російської Федерації будь-які товари, за винятком товарів, заборонених до ввезення в Російську Федерацію та вивезення з неї.
Але якщо ввіз і вивіз товарів, призначених для ведення комерційної діяльності, здійснюється за умови виконання вимог, встановлених митним законодавством (сплати митних платежів, дотримання заходів економічної політики), то у відношенні товарів, не призначених для ведення такої діяльності, передбачений спрощений, пільговий порядок переміщення. Цей порядок передбачає повне або часткове звільнення від сплати митних платежів, застосування єдиних ставок митних платежів, незастосування до товарів заходів економічної політики, спрощений порядок декларування.
Товари розглядаються як не призначені для ведення комерційної діяльності, якщо вони ввозяться або вивозяться виключно для користування або споживання особою, що переміщує товари, або членами його сім'ї та їх використання не пов'язане з витяганням доходу в будь-якій формі.
У митному законодавстві діє презумпція наступна: якщо фізична особа не підтверджує свій статус індивідуального підприємця, то передбачається, що товар їм переміщається не для комерційних цілей.
Таким чином, встановлена своєрідна система «зеленого коридору». Фізична особа, що володіє статусом індивідуального підприємця, може як заявити, так і не заявити про свій статус. Проте, якщо такий статус не був заявлений, а переміщувані товари в дійсності призначалися для комерційних цілей, зазначена особа буде нести відповідальність за статтею 275 Митного кодексу Російської Федерації.
Зі сказаного не варто робити висновок про те, що для переміщення у пільговому порядку товарів, призначених для комерційних цілей, достатньо не заявляти про свій статус індивідуального підприємця або просто не мати такого. У кожному конкретному випадку призначення товару визначається посадовою особою митного органу виходячи з характеру товарів, їх кількості та частоти переміщення через кордон Російської Федерації, обставин поїздки фізичної особи. Так, ввезення товарів, зазвичай не використовуються у побуті, ввезення однорідних товарів у кількості, що перевищує звичайні потреби осіб, дає посадовій особі митного органу підстави вважати, що товари ввозяться для використання у комерційних цілях. При цьому обов'язок доведення зворотного лежить на особі, що переміщує такі товари.
Переміщення товарів під виглядом товарів не для комерційних цілей припускає заяву посадовій особі митного органу про те, що товар переміщується не для комерційних цілей. Це може виражатися в заповненні на кордоні Російської Федерації декларації за формою Т-6, призначеної для декларування фізичними особами лише товарів, не призначених для комерційної діяльності. Практика показує, що вказане обставина не завжди враховується митними органами при застосуванні статті 275 Митного кодексу Російської Федерації.
Так, громадянин Російської Федерації, зареєстрований в якості індивідуального підприємця, був визнаний які вчинили порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена статтею 275 Митного кодексу Російської Федерації, за таких обставин. Вказаний громадянин неодноразово переміщував з Польщі ювелірні вироби з метою подальшого їх перепродажу на території Російської Федерації. При переміщенні через митний кордон Російської Федерації вироби не декларувалися і не пред'являлися для митного контролю, тобто цілі, з якими переміщалися товари, митному органу взагалі не були заявлені. Постанова про накладення стягнення було скасовано вищестоящим митним органом, перераховані дії були перекваліфіковані на частину 1 статті 279 Митного кодексу Російської Федерації (в частині недекларування).
Склад порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 279 Митного кодексу Російської Федерації, утворюють також дії особи, що виражаються в заяві недостовірних відомостей щодо цілей ввезення товару при його оформленні у внутрішній митниці (наприклад, заява відомостей за формою Т-7 про цілі ввезення автомобіля).
Диспозиція даної статті встановлює, що вона не застосовується у випадках, коли в діях особи містяться ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 282 Митного кодексу Російської Федерації, а також ознаки злочину.
Переміщення через митний кордон Російської Федерації товарів, не призначених для комерційних цілей, в більшості випадків пов'язане з повним або частковим звільненням від сплати митних платежів. Тому відсилання до статті 282 Митного кодексу Російської Федерації, що передбачає відповідальність за заяву в митній декларації або інших документах, необхідних для митних цілей, недостовірних відомостей, які дають підставу для звільнення від митних платежів або заниження їх розміру, у даному випадку цілком обгрунтована.
Порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена статтею 275 Митного кодексу Російської Федерації, тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 100 до 200 відсотків вартості товарів, які є безпосередніми об'єктами правопорушення.
| < Попередня | Наступна > |
|---|



